Tipy, jak začít malovat hennou

V posledních letech získalo u nás malování hennou na popularitě. Dnes už ženy nepoužívají hennu pouze k barvení vlasů, ale mohou se jí ozdobit různými ornamenty a obrázky třeba na rukou, pažích nohou, zádech a podobně. A protože se malováním hennou zabývám už delší dobu a skoro profesionálně, připravila jsem pro vás pár cenných informací, pokud s hennou právě začínáte nebo máte chuť ji vyzkoušet.

henovník-bílýHenna určená na malování na tělo se vyrábí z listů keře Henovníku bílého (Lawsonia inermis), které se usuší a rozdrtí na prášek. Hrubější směs se obvykle používá na vlasy a nejjemnější prášek se míchá s dalšími přísadami, aby vznikla pasta určená právě pro malování na tělo.

Malování hennou má velmi bohatou historii a panuje o ní také několik mýtů… jeden z těch hlavních se týká její bezpečnosti pro lidský organismus.

JE HENNA BEZPEČNÁ?

Vězte tedy, že samotný hennový prášek je naprosto bezpečný a v minulosti byl užíván i k léčení. Přirozená čistá henna barví pokožku na hnědý nebo červenohnědý odstín. Někteří výrobci ve snaze dosáhnout jiných barev začali do pasty přidávat další chemické přísady (zejména aby barvila do černa jako imitace klasického tetování) a ty udělaly pastu nebezpečnou. Chemicky dobarvená pasta může u citlivých jedinců způsobit podráždění pokožky, alergie, popáleniny až puchýře. Proto se vyhněte všem barvám, které nemají přírodní hnědou barvu.

Henna tattoo Drak a Avalon GiJanaHenna se prodává buď v podobě prášku, ze kterého si přidáním dalších ingrediencí můžete vyrobit čerstvou pastu, nebo můžete vyzkoušet hotové kornoutky. V eshopu CALIPO naleznete několik značek, které mám vyzkoušeny jak na sobě, tak na zákaznících.

KORNOUTKY HENNY A DALŠÍ POMŮCKY NALEZNETE ZDE…
A pokud máme vyprodáno (největší zájem je samozřejmě v létě), jsou již na cestě další zásoby, abychom měli na skladě stále čerstvé zásoby. Takže se brzy dočkáte…

Tipy, které byste měli o malování hennou vědět:

  • Barvivo henny proniká do svrchní vrstvy kůže, kterou probarví, a mizí opět postupně s tím, jak odumírají a olupují se kožní buňky. V podstatě to znamená, že namalovaný obrázek vydrží na těle obvykle 5-10 dnů.
  • Před malováním je ideální udělat si peeling pokožky a odstranit případné šupinky staré kůže, aby vám malování ulpělo na nových buňkách a vydrželo déle.
  • Kůže musí být odmaštěná a suchá. Rozhodně by na ní neměly být zbytky krému či parfému.
  • Henna Ceremonialy TygrV první fázi barví henna kůži na oranžovou barvu. Později začne hnědnout. Plného vybarvení dosáhne obvykle po cca 48 hodinách od nanesení pasty.
  • Jakmile nanesete pastu na tělo, počkejte cca 15-20 minut, než pasta na těle zaschne. Abyste dosáhli co nejlepšího vybarvení, měla by být henna na těle co nejdéle (např. 4-8 hodin, tzn. klidně přes noc). Můžete suchou pastu odrolit i dříve, ale probarvení nebude tolik intenzivní.
  • Abyste hennu na těle zafixovali a neodrolila se z vás dřív, než chcete, můžete překrýt zaschlou pastu širokou textilní pružnou náplastí. S ní můžete i spát.
  • Aby se barvivo z pasty co nejvíce navázalo na kožní buňky, vyhněte se pokud možno ještě pár hodin kontaktu s vodou a mýdlem.
  • A jak pečovat o namalovaný obrázek? 2x denně potírejte kůži přírodním olejem, aby se kůže promazala a zůstala dlouho pružná a vláčná. Tím vydrží i obrázek na kůži déle.

 

Pokud hledáte inspiraci nebo další rady ohledně malování hennou, můžete se přidat k naší facebookové skupině HENNA & CEREMONIALY, kam s kamarádkou sdílíme ukázky naší tvorby, pozvánky na akce a další zajímavosti.

V případě dotazů mi můžete i napsat…

Jana Girgašová / CALIPO