Proč máme v nabídce VĚJÍŘE a co o nich možná nevíte?

Bílý látkový vějíř - Modré květy 02Jak asi každému dojde, VĚJÍŘ je pomůcka k osobnímu ochlazování těla pomocí víření vzduchu. Jeho historie jde hluboko do minulosti a je zajímavější, než se na první pohled zdá. Některé zdroje uvádí, že pochází z Číny, jiné že první zmínky známe z Babylonie a starověkého Egypta.

Zajímavější je možná jeho použití. Dříve vějíře nebyly jen ty klasické malé, které známe nyní. V Egyptě se používaly zejména velké vějíře na tyči, kterými ovívali otroci či sluhové své pány. V řadě zemí se používají jako rekvizita při tanci. Zejména velké vějíře s peřím při orientálních tancích nebo skládací vějíře při španělském flamengu. Z Japonska známe také vějíře kovové, které se používaly k boji. Více o historii vějířů se dočtete napříklla ve Wikipedii.

Co do konstrukce známe vějíře skládací nebo pevné. Skládací vějíř se obvykle skládá z listu, jazýčku, krycí lišty, žeber, nýtu a podložky. Některé vějíře jsou celodřevěné (např. z bambusu nebo třešňového dřeva), jiné mají žebra krytá látkou, krajkou, papírem či peřím.

Vějíře pro dnešní běžné použití

V dnešní moderní době ale mají také své opodstatnění. Ne všude je totiž funkční klimatizace a my jsme si na teplotní výkyvy trochu odvykli. Nečekané vedro a dusno nás tak může nepříjemně překvapit a někomu i způsobit zdravotní komplikace. Proto vějíř používáme jako lehkou skladnou pomůcku na ochlazení zejména v létě. Z osobní zkušenosti mohu zmínit několik hlavních příležitostí:

  • Na cestování do vlaku či autobusu (nejen na dovolené u moře, ale i v Česku) beru jako nutnost. Několikrát jsem zažila nefunkční klimatizaci a vydýchaný vzduch v místech, kde je hodně lidí najednou. To byl primární impuls, proč jsem se před lety (ještě když jsem provozovala eshop s bižuterií) na vějíře zaměřila.
    Takto kamarádka pomohla i spolucestujícímu na letišti, kterému se začalo z horka dělat špatně.
  • Oblíbená pomůcka (a dárek pro hosty) na svatbách, kde pobyt při delším obřadu (např. na sluníčku) může některých hostům působit obtíže.
  • Na plesy a večírky, kde se očekává větší hustota lidí v omezeném prostoru, se vějíře také hodí. Navíc působí krásně žensky a elegantně.
  • Spěciální vějíře vhodné k různým tanečním stylům... další příležitosti jistě vymyslíte i sami.

Vějíře jako příležitost ke kreativitě

Skládací vějíře na flamenco kostým maškarníVějíře navíc nabízí příležitost k vlastnímu tvoření. Jednobarevné textilní vějíře jsou jako prázdné plátno, které si můžete dozdobit a vytvořit si vlastní originál. Stačí barvy či fixy vhodné na textil. Můžete vyzkoušet i perleťové MICA barvy.
Zdobit se dá také "rukojeť", respektive krycí lišty.

Pokud se jedná o dřevěné nebo látkové vějíře, můžete si je dokonce nastříkat oblíbenýmm parfémem nebo krycí lišty jemně potřít esenciálním olejem a zkombinovat ochlazovací účinky ještě s příjemnou vůní.

Přes zimu byla nabídka vějířů na našem eshopu CALIPO malinko omezená, ale s příchodem jara opět doplňujeme chybějící modely a přidáváme nové vzory, abyste našli pro sebe ten nejvhodnější model. Stačí nahlédnout do kategorie PRO ŽENY / DÁMSKÉ VĚJÍŘE.

 

Skládací vějíř vyřezávaný - přírodní 02   Bílý látkový vějíř - Třešňové květy 01  Látkový vějíř LUX _ černo vínový 2