Co možná nevíte o čajových svíčkách…

Pojem „čajová svíčka“ se nám do běžného života natolik integroval, že ani nepřemýšlíme, pro se tato malá (obvykle kulatá) svíčka v kalíšku nazývá zrovna čajovou a proč vznikla. Chtěli byste to vědět?

Proč je čajová?

čajová konvice na svíčkuJak název napovídá, čajové svíčky mají úzkou souvislost s čajem. Zatímco v Rusku měli tzv. samovary, kde se oblíbený čaj udržoval ve speciální kovové nádobě teplý pomocí zapálených uhlíků, v anglických zemích, kde byl čas také velmi oblíbený, našli jiný způsob, jak si čaj udržet při správné teplotě. Začali vyrábět speciální keramické misky, které se umísťovaly pod konvici s čajem.

Konvičky byly obvykle malé a taky bylo potřeba vymyslet i malý zdroj tepla. A tak vznikla malinká svíčka, která hořela relativně krátce (oproti velkým klasickým svíčkám do svícnů), ale dostatečně intenzivně, aby ohřála čaj v konvici. Proto tedy „čajová svíčka“. Vzhledem k žáru plamene však nebylo možné používat klasické zdobené porcelánové konvice, ale museli začít používat silnější a odolnější keramické nádoby.

Kde si našly čajové svíčky využití?

Set-na-cokoladove-fondueMalé praktické svíčky se brzy rozšířily a začali jsme je využívat pro další účely. Pro čajové svíčky vznikly extra malé svícny, které zajišťují větší bezpečnost. Kalíšky jsou totiž obvykle vyráběny z lehkého hliníku nebo plastu a snadno je můžeme shodit ze stolu. Navíc svícny dotváří estetickou stránku osvětlení.

Z praktického hlediska můžeme čajovky použít i na speciální nádoby na tavení čokolády nebo fondue sýrové pochoutky, které jsou vyrobeny na stejném principu jako sety na ohřívání čajové konvičky.

Proč byste je měli vyzkoušet i vy?

Osobně mám čajové svíčky nejraději. Líbí se mi jejich praktičnost. Podle velikosti kalíšku a použitého vosku mohou čajovky hořet 1,5 - 12 hodin a to je dostatečná doba podle toho, co potřebuji dělat. Navíc nikde nevytéká vosk a kalíšky se dají recyklovat nebo používat opakovaně. Stačí jen dokoupit vosk a knoty.

Sama např. pomocí plamínku z čajové svíčky rozehřívám kus včelího vosku na lepení peříček na vějíře na vykuřování… Dávám si je na domácí oltář, když pracuji s krystaly nebo když chci zavzpomínat na naše blízké co zemřeli… Kamarádka je používá na rozehřátí misky oleje při masážích… nemluvě o vytvoření romantické atmosféry doma… atd. Prostě u nás není čajových svíček nikdy dost.

Sada na výrobu čajových svíčekA tak jsme zase malinko doplnili naši nabídku a přidali jsme kalíšky na výrobu čajových svíček a další pomůcky i do našeho eshopu CALIPO.cz...
Bylo to vlastně na popud naší stálé zákaznice Veroniky, která chce dělat malé čajové svíčky ze zbytků vosku po výrobě velkých svíček. Je to praktické a chytré, tak jsme rádi vyhověli.

Co říkáte? Zkusíte si vyrobit vlastní čajové svíčky?
Pro usnadnění jsme připravili kompletní sadu na výrobu CANDLE TEA4YOU nebo si sestavte vlastní z jednotlivých komponentů.