Esenciální oleje v domácnosti: Jak je účinně využít a nezahazovat

Nestává se vám, že nadšeně koupíte nějaké esenciální oleje a po chvilce se na ně zapomene a místo používání se na lahvičky jen práší? Je to velká škoda a taky plýtvání, protože esenciální oleje nejsou chemicky „konzervované“ a mají omezenou dobu trvanlivosti. Takže pozor na expiraci. Možná jen potřebujete malou inspiraci, k čemu všemu je můžete použít… Pomůžeme vám.

MALÉ PŘIPOMENUTÍ…

Dřevěná skříňka na oleje 25 Grids Ornament 3Esenciální oleje jsou tajemným pokladem přírody, který má mnoho pozitivních vlivů pro naše zdraví, pro krásu a pohodu našeho bydlení. Jsou všestranně využitelné. Od uklidňující aromaterapie až po domácí a ekologické prostředky na úklid.
Esenciální oleje například změní vaše vnímání prostředí. Máte rádi vůni levandule, skořice nebo kávy? Příjemná vůně pomůže zklidnit vaši mysl, zlepší kvalitu spánku a může pozitivně ovlivnit i vaši koncentraci. Některé oleje, například levandulový nebo mátový, mohou zmírnit bolesti hlavy, stres a úzkost, podpořit relaxaci a pocit klidu.
Nejde však jen o vliv na psychiku. Některé oleje mají také protizánětlivé, antibakteriální a antivirové účinky. Mají schopnost posílit imunitní systém či podporovat trávení. Některé oleje, jako je Citrónový nebo Tea tree, mají antiseptické vlastnosti, což je činí ideálním pomocníkem pro úklid domova. Svět esenciálních olejů je plný možností a příležitostí a na vás je, jak je využijete.

TIPY, CO PODNIKNOUT S OLEJI, KTERÉ JIŽ MÁTE

Není třeba kupovat stále nové věci. Jak správně využít stávající esenciální oleje, abychom jejich spotřebu omezili na minimum a zároveň neplýtvali a získali co nejvíce výhod? Můžeme vyzkoušet hned několik možností. Je to dokonce prima příležitost k voňavému domácímu tvoření.

 1. VŮNĚ DO AROMALAMPY
  Stačí do vody přidat pár kapek esenciálního oleje, který máte doma, a dát nad zapálenou svíčku. Hned vše provoní a změní se atmosféra. Vdechování esenciálních olejů může být skvělou relaxací, ale je důležité místnost pravidelně větrat, aby nedošlo k předávkování. Jako s parfémem - i když milujete jeho vůni, příliš mnoho může být příliš!
 2. VŮNĚ AUTA
  Prodávají se speciální aromadifuzéry do auta, které mají polštářek z netkané textilie, na který se nakape esenciální olej a upevní na mřížku klimatizace. Ale můžete si vytvořit i své vlastní látkové vonítko zavěšené u zpětného zrcátka či jinde, kde nebude překážet. Je to lepší než čichat umělé chemické vůně.
 3. KOUPELOVÁ SŮL
  Esenciální olej můžete využít i při péči o tělo. Třeba tak, že si namícháte vlastní koupelovou sůl. Stačí promíchat vybranou sůl (z mrtvého moře, himalájskou apod.) s pár kapkami esenciálního oleje či sušenými bylinami.
 4. Lahvička s pumpičkou hnědá-černá 2KOUPELOVÝ / TĚLOVÝ OLEJ
  Pokud máte suchou pokožku a potřebujete ji trochu promazat, můžete si vytvořit vlastní koupelový nebo tělový olej. Stačí vzít nosný olej na rozředění koncentrovaných esenciálních olejů (např.  jojobový olej, caprylis, mandlový, kokosový a podobně) a do něj přikapat libovolnou vůni. Esenciální oleje můžete i smíchat. Zvolíte klidně 2-4 druhy podle toho, jak vám společně voní, nebo podle účinků, kterých chcete dosáhnout (snadno vyhledáte na internetu).
  TIP: Pokud byste chtěli takovýto olej použít např. na masírování, přidejte ještě trochu „hutnějšího“ oleje (např. ricinový), který lépe promazává, a tak rychle se nevpíjí do pokožky.
 5. OLEJOVÝ PARFÉM
  Podobně jako tělový olej vyrobíte ze směsi nosných a esenciálních olejů olejové parfémy. Tady se při kombinaci vůní doslova vyřádíte. Jasmín, levandule, damašská růže, magnolie, mandarinka, santalové dřevo… možností je tolik. Kromě olejů už potřebujete jen nějakou krásnou roll-on lahvičku pro uchování parfému. Můžete tak vytvořit i luxusní osobní dárky…
 6. VŮNĚ DO SVÍČEK
  Pokud rádi tvoříte, není nic snadnějšího než si vyrobit vlastní svíčky. Ať už pro sebe nebo jako dárek. A některé esenciální oleje se hodí právě i k tomu, aby vaše svíčky hezky voněly. Jistě, nikdy nebudou tak výrazné a dlouhotrvající jako jsou umělé vůně, ale zase jsou bezpečné a ekologické.
 7. VŮNĚ DO MÝDEL
  Tak jako do svíček můžete stejné esenciální oleje použít i při výrobě mýdel. I zde máte obrovské množství možností pro kombinace vůní, barev, tvarů pomocí forem
 8. PŘI ÚKLIDU
  Esence můžete je využít i při úklidu domácnosti. Jako přísadu do vody na mytí podlahy nebo do prádla pro příjemně vonící oblečení nebo interiérové textilie.
  A co víc, esenciální oleje jsou dokonce efektivní proti hmyzu! Zejména citronela nebo bazalka.

 

DŮLEŽITÉ JE SPRÁVNÉ SKLADOVÁNÍ

4ks Roll-on lahvičky na parfém Orient 1Abyste zachovali vlastnosti olejů, skladujte je ve tmě, nejlépe ve tmavých skleněných lahvičkách a mimo přímé sluneční světlo. A vždy je používejte rozumně, protože esenciální oleje jsou velmi koncentrované.

Některé oleje mohou být bez ředění pro naši pokožku až dráždivé. Proto pokud se pokapete esenciálním olejem, přetřete postižené místo nějakým klasickým olejem (olivový, řepkový, kokosový apod.), který esenci naředí. Nesnažte se pokapané místo umýt vodou, protože voda paradoxně účinky ještě podporuje a podráždění by se jen zhoršilo.

Trvanlivost čistých esenciálních olejů se pohybuje mezi 1 až 2 lety. Podle toho, jak uvádí výrobce. Každopádně myslete na to, že až otevřete lahvičku vašeho oblíbeného esenciálního oleje, měli byste ho spotřebovat do šesti měsíců. Představte si to jako sklenici načatého vína. I když je dobré, časem ztrácí svou prvotřídní kvalitu.

Pokud se chcete dozvědět více, jak esenciální oleje používat, kde najít materiál a pomůcky na tvoření, navštivte nás na Calipo.cz nebo sledujte naši stránku na Facebooku.

Esenciální oleje jsou nádherný nástroj, který nám nabízí příroda, a my ho můžeme s trochou informací využít na maximum. Tak do toho, bude to skvělé!