Rozmohl se nám tu takový nešvar ;-)

svíčky jako jídloVýroba svíček skýtá obrovský prostor pro kreativitu a když je to opravdu povedené, je o to velký zájem a spousta lidí to zkouší dělat. To je logické. Ale ne všechno, co se nám líbí, je v souladu s nařízeními úřadů. Takové omezení se bohužel týká i výroby jistého druhu svíček - SVÍČKY vypadající jako POTRAVINY. Ne každý to ví, ale zákaz prodeje takovýchto svíček je v platnosti už od roku 2006.

Přestože Česká obchodní inspekce zakázala svíčky, které vypadají jako něco k jídlu, již před 17 lety, jsou stále oblíbené. Navíc jak jsou výrobci svíček stále šikovnější, mají k dispozici nový materiál a přichází na nové postupy, jsou tyto svíčky stále dokonalejší a mají velmi věrnou podobu. Prostě od pohledu by je chtěl člověk sníst. A to je právě ten problém. ČOI zakázala jejich prodej právě kvůli bezpečnosti, aby je někdo skutečně nesnědl (hlavně u osob s menší rozlišovací schopností a zejména u dětí).

P6b6bfcccbc062f5297a7ef7d7e777097odle právničky Sdružení obrany spotřebitelů Evy Strnadové zákon zakazuje vyrábět, dovážet, vyvážet, nabízet, prodávat, nebo dokonce i darovat výrobky zaměnitelné s potravinami. "Především děti snadno mohou podlehnout vidině sladké pochoutky, mají tendenci ochutnávat vše, co i jen vzdáleně připomíná potravinu, takže neštěstí je opravdu blízko," sdělila ČTK Strnadová.
Pokud by kvůli požití svíčky utrpěl spotřebitel nějakou zdravotní újmu, mohl by podle SOS po prodejci žádat náhrady škody. "Ve správním řízení hrozí prodávajícímu pokuta až pět milionů korun," upozornila Strnadová.  (viz. Finanční noviny z r. 2009).

Je to samozřejmě škoda, protože svíčky ve stylu jídla a nápojů jsou velice efektní. Ale kdo se chce vyhnout případným postihům, by měl v kreativitě napřít svou zručnost na jiná bezpečnější témata ke zpracování, jako jsou rostliny a pod.

Na Calipo.cz se vám pokusíme být stále nápomocni a budeme průběžně doplňovat náš sortiment silikonových forem, barev na svíčky a mýdla a na FB skupině MILUJEME SVÍČKY, vám budeme představovat další nápady a inspirace pro vaše tvoření z vosku.