Svíčky - kde začít, když jste ještě nezačali?

Sortiment na výrobu svíček je pestrý a v úplném začátku je obtížné se zorientovat. Proto jsme připravili několik užitečných doporučení, když o výrobě svíček teprve uvažujete a nevíte kde začít:
 
  1. Držák na knoty pro výrobu svíček 2Začněte tzv. kontejnerovou svíčkou. Tzn. svíčka v nějaké nádobcesklenička od dřívější svíčky, pěkný starý hrneček, i malé nízké skleničky od marmelád apod. ideálně tak 3-4 ks. Před nalitím vosku do skla či keramiky nádobku předehřejte (aby rozdíl mezi teplotou vosku a nádoby nebyl větší než 15-20 stupňů.
  2. Pro začátečníky jsou ideální bavlněné povoskované knoty. Velikost podle výšky skleničky (+1 cm).
  3. Nádobu na roztavení vosku. Vosk se taví podobně jako čokoláda ve vodní lázni. Takže to chce nějakou menší nádobku, která se vejde do vašeho hrnce s vodou. Používají se nerez misky, ale mě se osvědčily tzv. džezvy, kvůli pohodlnější manipulaci při nalévání vosku do forem.
  4. Hodil by se teploměr na kontrolu teploty rozpouštěného vosku (každý se taví při jiné teplotě – nikdy se nesmí vařit). Někdo používá tyčový teploměr, někdo laserový. Správná teplota je u výroby svíček zásadní.
  5. Typ vosku si můžete vybrat jaký chcete, ale já bych na začátek doporučila sojový. Někdo namítne, že je lepší roztavit vosky ze zbytků svíček, ale tam můžete pomíchat několik typů vosků do sebe (parafín, palmový, sojový, kokosový aj.) a to nebude dělat dobrotu. PS: u nás se parafínu prosím vyhýbejme (ropné produkty nepodporuji, škodí nám).
  6. Na vylepšení můžete zkusit nějaký esenciální olej (jistě nějaký doma na vyzkoušení najdete, ale dodržte postup) anebo nějakou barvu na obarvení vosku… (existují různé typy a všechny jsou ok, ale pro vyzkoušení bohatě stačí, když tam rozpustíte „voskovku“ co mají děti rozlámanou).

Když si pořídíte ještě samolepky pro připevnění knotu ke dnu nádoby nebo držák na horní přichycení knotu, tak budete mít tvorbu pohodlnější, ale pro začátek to není nezbytné. Místo držáku celkem pomůže i kolíček na prádlo apod.

To je minimum, co je potřeba pro úspěšný start mít. Ale hlavně to neodkládat a zkusit to.
Pak zjistíte, že byste příště chtěli zkusit třeba palmový vosk, který dělá zajímavou mozaiku, nebo dřevěný knot… jinou vůni… a už v tom lítáte.

Vítejte v klubu Milujeme svíčky. 😉