Domácí tělový / masážní olej, který zvládne každý

Domácí výroba kosmetiky se stala velmi oblíbenou činností. Není divu. Je to příjemná a voňavá práce. A navíc některé výrobky si vyrobíte snadno sami, ikdyž nemáte vůbec žádné zkušenosti nebo je snadno vyrobíte i s dětmi. A tak vám dáme tip, jak si snadno vyrobit vlastní tělový / masážní olej.

Lahvička s pumpičkou hnědá-černá 2Proč vůbec tělový olej používat?

Mnozí z nás máme velmi vysušenou pokožku. Je to způsobeno naším životním stylem. Časté mytí mýdlem, které pokožku sice čistí, ale současně vysušuje. Mnozí trpí nedostatkem tekutin a nízkou hydratací těla, aniž by si to uvědomovali. Také otítání těla o oblečení kůži zbavuje ochranného filmu a vysušuje ji. A tak pokud chceme pro sebe udělat něco prospěšného a dát pokožce co potřebuje, aby byla co nejdéle pružná, vláčná a chráněná, musíme jí dodávat živiny a ochranu jak zevnitř (kvalitní stravou), tak zvenku (např. oleji a krémy). A to ani nemluvíme o tom, že mazání a péče o pokožku je prostě velmi příjemný rituál.

Základem je nosný olej

Na výrobu potřebujeme nejprve tzv. bázový či základní olej. Je to nosný olej, ve kterém se rozmíchávají a ředí vysoce koncentrované esenciální vonné oleje. Tento základový olej - nejčastěji jojobový olej, caprylis, malinový olej - je tím hlavním, který sebou přináší vitamíny, minerály a další prospěšné látky pro naši pokožku. Měly by být ideálně bez vůně, aby neovlivňovaly vůni, o kterou se mají postarat esenciální oleje. Je dobré si prostudovat specifikaci olejů, protože každý má trochu jiné vlastnosti a doporučené použití.

Například kokosový olej lze také na tělové nebo masážní oleje použít, ale má nevýhodu v tom, že při malinko nižší teplotě rychle tuhne, sám o sobě voní a s některými esencemi by to bylo nežádoucí. Kromě toho na kůži velmi rychle vysychá.

Caprylis je skvělý na tělové oleje i olejové parfémy, protože je ideálně vazký a je bezbarvý, proto dobře vypadá v čirých lahvičkách. Jojobový olej je nejoblíbenější. Má podobné vlastnosti jako Caprylis, jen má o něco více pečující účinky na pokožku, ale zase má žlutou barvu, což je pro některé estetické záměry u výroby parfémů nežádoucí.

Dalším zajímavým olejem je Ricinový olej. Má také mnohé pečující účinky, ale oproti jiným olejům je výrazně hustější a proto se přidává k masážním olejům, kde je žádoucí, aby se olej do těla tak rychle nevsákl a pokožka zůstala déle kluzká.

A nakonec recept? Budete potřebovat pouze...

domácí výroba tělového olejeEsenciální oleje nemusí být jednodruhové, ale můžete si vybrat kombinaci 2-3 vůní, které spolu ladí. Pokud můžeme doporučit, pak na tělový olej vyberte něco, jako kdyby šlo o parfém. Po namazání budete takto prostě vonět a okolí to ucítí. Ideální jsou květinové esence jako jasmín - levandule - damašská růže - magnolie atd. Pokud chcete spíše masážní olej, vybírejte spíš podle aromaterapie uvolňující vůně jako eukalyptus - borovice - cedr nebo povzbudivé kombinace jako pomeranč s čokoládou - mandarinku - kokos - mandli a podobně.

A to je v podstatě vše... do zvolené lahvičky nalejete základní jojobový olej (na zkoušku např. 35 ml nebo rovnou 100ml), přidáte 30-35 kapek esenciálního oleje (nebo kombinace vůní). V případě masážní verze oleje ještě doporučujeme přidat 10-20 ml ricinového oleje. A pak už jen nádobku uzavřít a několikrát převrátit, aby se oleje promíchaly. Netřepejte příliš intenzivně, jinak se oleje zakalí. Někdo míchá oleje za tepla, ale není dobré překračovat teplotu nad 60 stupňů, protože některé vonné silice jsou těkavé a vůně by rychleji ze směsi zmizela.

Samolepky Hand Made - ovál 2Nádobku s olejem si nezapomeňte označit samolepkou druhem použité vůně, ale také datumem vytvoření oleje či expirace použitých složek, abyste měli přibližnou představu o době použitelnosti.

Esence a čisté oleje mají totiž kratší trvanlivost, ale zato vytvoříte super přírodní tělový či masážní olej bez přidaných konzervantů.

Přejeme vám, abyste si voňavé tvoření a následnou péči o pokožku náležitě užili. Vy si to rozhodně zasloužíte.

A TIP NA ZÁVĚR...

Pokud chcete podpořit prokrvení pokožky a důkladné promasírování vaším novým olejem, vyzkoušejte k tomu ještě náš dřevěný masážní hřeben (akupresurní nebo zdobený) ze santalového dřeva. To vážně stojí za to. ;-)